EPS

Putu polistirols (EPS) tiek izmantots daudzās nozarēs, pateicoties tā lieliskajām siltumizolācijas īpašībām, samērā zemajai cenai un vienkāršajai izmantošanai.

Galvenās EPS izmantošanas jomas — preču iepakošana, vienreizējas lietošanas trauku izgatavošanai, preces pārtikas produktiem, termoizolācijai un, protams, celtniecība.

Tas ir palīgmateriāls dažādai modelēšanai, reklāmas elementu, lejammodeļu izgatavošanai. Tāpat to izmanto biškopībā. Aktīvi izmanto fasāžu siltināšanai jau vairāk kā 40 gadus. Šī materiāla izmantošana ievērojami samazina ēkas apkures enerģētiskās izmaksas. Ņemot vērā zemo siltumvadītspēju (0,04 W/mK), EPS izmanto sadzīves ledusskapju un ūdens sildītāju termoizolācijai.

Celtniecībā tas ļauj samazināt siltinātāja biezumu, kas nepieciešams vajadzīgā siltuma līmeņa nodrošināšanai, un tātad, taupa izdevumus un materiālus. Piemēram, vienādas siltumvadītspējas līmeņa nodrošināšanai sienas no EPS biezumam jābūt 5 reizes mazākam nekā sienai no brusām un gandrīz 50 reizes mazākam nekā sienai no dzelzsbetona.

Materiāla „mīnuss” — tā ir spēja uzturēt degšanu. Lai to novērstu, izejvielā ievada speciālas ugunsaizsardzības (antipirēna) piedevas. Izmantojot celtniecībā, nepieciešams ievērot lietošanas tehnoloģijas.

EPS PRODUKTU LIETOŠANAS JOMAS

  • Iekšējā un ārējā fasādes izolācija
  • Segumu izolācija
  • Saldēšanas noliktavu izolācija
  • Cauruļu izolācija, starpšuvju temperatūras pildījums
  • Asmolēna ražošana
  • PVC durvju paneļu ražošana
  • Dekoratīvie darbi
  • Iepakojuma materiālu ražošana

EPS — EKOLOĢISKĀ DROŠĪBA

Putu polistirola ir ekoloģiski tīrs materiāls. Tas izgatavots no naftas noteiktu tehnoloģisko procesu ceļā un ar ļoti ekonomisku dabisko izejvielu patēriņu. Polistirola — pamata izejvielas — uzputošanai izmanto ūdens tvaikus.

Putu polistirols nesatur fluora hlorūdeņradi, bet gala produkts par 98% sastāv no porās ieslēgta gaisa. Tā ekoloģiskās tīrības apstiprinājums ir tā izmantošana pārtikas produktu iepakošanai un, nelielos daudzumos, bērnu rotaļlietu izgatavošanā.

Pēdējie izmēģinājumi uz degšanas produktiem parādīja, ka putuplasts, tāpat kā koksne, degot izdala tikai CO2 un arī, tāpat kā koksne, pēc degšanas produktu toksiskuma pieder pie grupas T2 — vidējas bīstamības.

Putu polistirolam ir augsta izturība pret dažādām vielām, ieskaitot jūras ūdeni, sāls šķīdumus, cementu u.c. To nepārstrādā dzīvnieki u mikroorganismi, tas neveido barojošu vidi sēnītēm un baktērijām.

EPS IR VIENKĀRŠI LIETOJAMS

Strādājot ar dažiem celtniecības materiāliem, nepieciešams izmantot atšķirīgu apģērbu: kombinezonus, cimdus, brilles, respiratorus.

Izmatojot darbā putu polistirolu, nav nepieciešams izmantot aizsarglīdzekļus: tas nav indīgs, tam nav smaržas, tas neizdala putekļus apstrādes laikā, neizraisa ādas kairinājumu — kas ir ērti un īpaši svarīgi celtniecībā.

Putu polistirols nav toksisks savienojums, kontakts ar to nerada bīstamību cilvēkiem un dzīvniekiem.


EPS — ILGMŪŽĪGS MATERIĀLS

Ludvigshāfenā (Vācijā) BASF koncernā tika veikti laboratoriski izmēģinājumi ar putuplasta paraugiem, kas paņemti no siltināta jumta, kas tika siltināts pirms 40 gadiem, un tie parādīja, ka šis materiāls absolūti nav mainījis savas īpašības. Tas saglabāja visas savas īpašības, pie tam pašu galveno — pilnu siltumizolāciju.


APKURES UN KONDICIONĒŠANAS EKONOMIJA

Ēkās ar labu termisko izolāciju apkures izdevumi ir par 40–70% mazāki nekā ēkās, kām šādas izolācijas nav. Tāpēc putu polistirola plāksnes ne vien padara ēku mājīgu jebkurā gadalaikā. bet arī ietaupa izdevumus par apkuri un kondicionēšanu. Nauda, kas ieguldīta siltumizolācijā (vidēji 0,5–3,0% no jaunas ēkas vērtības) atpērkas ļoti īsā laikā.

EPS — BILOĢISKI INERTS

Nepareizi izvēloties siltumizolāciju mājai, var veidoties pelējums un ievērojami pasliktināties gaisa kvalitāte. Tas notiek tāpēc, ka daži izolācijas materiāli var inficēties ar mikroorganismiem. Izolācija no putu polistirola plāksnēm nebaidās no sēnītēm, pelējuma un mikroorganismiem.


EPS — VIEGLS MATERIĀLS

Putu polistirola zemā „svara kategorija” ļauj samazināt celtniecības darbu izdevumus, pazemināt izmaksas par speciālu iekārtu lietošanu un ievērojami saīsināt instalācijas termiņus.


EPS — UGUNSDORŠS MATERIĀLS

Daudzkārtējie ugunsgrēku izmēģinājumi visā pasaulē parādīja, ka putuplasts ir drošs materiāls. Tas neatbalsta uguns izplatīšanos.


EPS NAV HIGROSKOPISKS

Ūdens uzsūkšana sastāda 0,5-3% no tilpuma. Ūdens tvaiku difūzija putu polistirolā ir minimāla. Putu polistirola absorbētais mitrums sastāda 3–6% no masas.